جوغن ها چه کاربردی دارند

جوغن ها چه کاربردی دارند

 

کاربرد اصلی جوغن ها : جوغن ها کاربردی مثل یک نسخه روی سنگ داشتن که باتوجه به بزرگی وکوچکی هرکدوم به یک آثار محیطی اشاره داشت و  جوغنها همه دارای یک رمز هستن که باید تو هر محیطی هستن همراه بامحیط و آثارها درکشون کرد.

جوغن ها چه کاربردی دارند

جوغن ها چه کاربردی دارند

کاربرد اصلی جوغن ها

کاربردهای فراوانی از جوغن ها اثبات شده مثلا کروکی یک غار بودن یا یک قبرستان یا حد و مرز دو قبیله یا روستا، اگر برروی تپه ای باشه کروکی ورودی به داخل رو داره

  • اگر جوغن مخروطی باشد نشان چاه
  • اگر در محیطی صاف باشد میتواند نشان تنور باشد
  • اگر دو جوغن داخل هم باشند نشانگر دو قبر روی هم هست ودرارتفاعات یک معنی دیگری دارد

پس نباید همه جوغن ها را به قبر ربط بدهیم چون این محیط است که در تفسیر و رمزگشایی چه جوغن و چه نشانه های دیگر نقش دارد به تفاسیر زیر توجه کنید:

 

تفسیر ۲ جوغن با اشکال متفاوت

در سیستم جوغن ها وجود دو جوغن به اشکال متفاوت یعنی یکی موضوع اصلی رو که هدف هست رو بیان میکنه و دیگری راه رسیدن به هدفرو نمایش میده شما درتصویر جوغن مربعی رو دارید درکنارش جوغن دایره که خبر یک سازه اتاقکی درعمق داره که جوغن دایره دراین حالت یعنی مسیر شروع کاربرای رسیدن به اتاقک

موضوع اصلی این هست که به شکل سنگ زیر جوغن ها توجه کنید دقیقا دایره و نمایی از جوغن رو درحالت سنگ زیرین دارید می بینید و این یعنی دقیقا هدف و سقف کار خود سنگ است و دلیل اینکه چرا جوغن مربع درکنج و با فاصله قرار گرفته این هست که بعداز گذر از متراژی یک انحرافی L مانندی در کاوش برای رسیدن به اتاقک باید ایجاد شود.

 

جوغن ها چه کاربردی دارند

جوغن ها چه کاربردی دارند

جوغن مربع با انتهای باز و متصل به زمین در گنج یابی:

  • جوغن مربع با انتهای باز و اتصال به زمین
  • یک شیار به جهت پایین عکس و بالای عکس یعنی دو کنج مربع دارای شیار هستن
  • یک شیار و جوغن دایره و شیار بعد از جوغان

زمانی که شرایط نماد درچنین حالتی باشه مثل سنگ زیرین کار که واقعا مثل یک سقف عالی برای قبر میشه روش حساب کرد و جایگاه عالی منطقه که بهترین شرایط رو داره.

جوغن ها چه کاربردی دارند

جوغن ها چه کاربردی دارند

 

درمورد تصویر باز بودن دهانه زیر جوغان یعنی هدف نزدیک ومربعی بودن جوغان یعنی اتاقک در عمق
و جوغن دایره هم تاییدیه قبر است
وشیار پایین چون تا انتهای سنگ کشیده شده پس نشان از این موضوع داره که ورودی کار دقیقا از کنار سنگ به داخل هست..و دهنه باز زیر جوغن مثل یک چشم به زمین اشاره دارد

وقتی شیار از خود جوغان تا انتهای لبه سنگ زیرین نباشه و کوتاه باشه جوری که جوغان رو با شیار به لبه سنگ متصل نکرده باشن هدف دورتر است ولی وصل بودن شیار جوغن با لبه سنگ زیرین خود یعنی یکی شدن و ایست کامل…..

نماد جوغن و ضربدر در کنار هم چه تفسیری دارد؟

  •  این نماد با ظاهر ساده ولی بسیار پیام مهم و جایگاه مهمی رو خبر میدهد
  • جوغن در کنار ضربدر یعنی دفینه
  • جهت رو ضربدر مشخص میکنه و جوغان یعنی هدف
جوغن ها چه کاربردی دارند

جوغن ها چه کاربردی دارند

 

این جایگاه میتونه هم از فضای به شکل قبر باشه البته بدون جسد و هم سنگی مربعی و تراش خورده که هدف از کنار سنگ راه باز میکند خارج از جهت بالا که ضربدر جهت میده جوغن هم مقداری لبه کشیده به بالارو داره پس صدرصد هدف در جهت بالای تصویر مایل به چپ است

وبسیار به نماد نزدیک در نهایت شش گام فاصله تا نماد وجود دارد.


در ادامه اشنا شوید با:

کتاب بانک جوغن ( روی عکس کلیک کنید )

 

جوغن ها چه کاربردی دارند

جوغن ها چه کاربردی دارند

بانک جوغن کتابی است که تا کنون به بیش از ۷۰۰ نوع جوغن های مختلف ارسالی از کاربران را تفسیر کرده و در اختیار هموطنان عزیز قرار می دهد. این کتاب با نمونه های خود دارای ۴۰۰ صفحه رنگی از انواع جوغن های موجود در ایران جمع آوری و رمزگشایی شده حجم این کتاب کاهش  یافته و کل این کتاب در اندازه ۳۰ مگابایت می باشد.(روی عکس فوق کلیک کنید و کتاب را دانلود کنید)

معرفی کتاب رمزیاب جوغن ها ؛ در ابتدا باید توضیح دهیم که جوغن چیست و چه کاربردی در باستان داشته؟ جوغن یا کاسه سنگ از دیر باز در ایران زمین در انواع زمینه ها کاربرد های فراوانی داشت.دردوره مهرپرستی کاربرد آئینی (اجرای مراسمات قربانی برای آناهیتا و ریختن خون در جوغن) در دوره اشکانی کاربرد تدفینی-عقیدتی(برگزاری مراسم خاکسپاری همراه با سوزاندن روغن سیاه در جوغن و ساخت دارو) . در ادامه این مطلب کتابی را جهت رمزگشایی انواع جوغن ها قرار داده ایم.

مدیر سایت
۴ بهمن ۱۳۹۸
1272 بازدید